Ara
  • Editör

Metin Soysal "FarkYalova' da" Röportajı

Sitemizin Ekim Ayı Konuğu Metin Soysal oldu. Soysal, 2004 Yılında kurduğu Metma firmasıyla birlikte, 8 yılda bir Yalova markasını kısa sürede oluşturdu. Metma bünyesinde kurulan Memax’la birlikte 81 ilde oluşturduğu 1100 bayisiyle dev bir kurum olarak tanınıyor.

Sitemizin Ekim Ayı Konuğu Metin Soysal oldu.

Soysal, 2004 Yılında kurduğu Metma firmasıyla birlikte, 8 yılda bir Yalova markasını kısa sürede oluşturdu.

Metma bünyesinde kurulan Memax’la birlikte 81 ilde oluşturduğu 1100 bayisiyle dev bir kurum olarak tanınıyor.

Yalova’da kurduğu üretim merkeziyle Türkiye çapında dev bir Pazar oluşturan Metma dış pazarın %99’unu Yalova dışında, %1’lik bölümünü ise Yalova’da oluşturuyor.

Metma ve YAGESAD kurucusu Genel Sekreter Metin Soysal, Yalova’da üretim yapan ve faaliyet gösteren diğer sektör temsilcilerinin bir araya geldiği YAGESAD bünyesinde kurulan Yalova İş Birliği Güçbirliği Yapı Kooperatifinin, Aksa fabrikası ile askeri havaalanı arasında bulunan 360 dönümlük hazine arazisiyle ilgili son gelişmeleri değerlendirdi.

SS.Yalova İş Birliği Güç Birliği Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifinin 1 Ekim 2012 tarihinde aldığı son yönetim kurulu kararını da açıklayan Soysal, Kooparitife üye olmak isteyen çok sayıda Yalovalı  yatırımcının başvurması üzerine yeni bir düzenlemeye gittiklerini belirterek, SS.Yalova İş Birliği Güç Birliği Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifine yönelik yapılan eleştirileri yanıtlayarak, www.farkyalovada.com ‘ un sorularını cevaplandırdı.

Metin Soysal Kimdir ? 1965 Erzincan doğumlu. Karabük Ticaret lisesi Mezunu. 1980 yılından buyana Yalova’da yaşıyor. Yalova’da uzun yıllar Beko-Arcelik Bayi servis işletmeciliğini yapan Metin Soysal 2004 yılında Yalova’da kurduğu Metma firmasıyla Türkiye’nin 81 ilinde 1100 Bayiye ulaştı. YAGESAD ve SS Yalova İş Birliği Güçbirliği Yapı Kooperatifinin kurucu ortaklarından biri olan Metin Soysal, siyasete ilk kez MHP’de başladı. 1999 -2002 yıllarında MHP İl yöneticiliği görevinde bulunan Soysal, 2004-2009 yılları arasında DYP’den Yalova Belediye meclis üyeliği görevinde bulundu.  Yalova Yeni Yaşam Engelliler Derneği Kurucu Başkanlığı görevinde de bulunan Metin Soysal aynı dernekte uzun yıllar yöneticilik yaptı. Yalova Elektrikçiler Odasında da 3 yıl boyunca Yönetim Kurul üyeliği görevinde bulunan Soysal, evli ve bir kız babasıdır.

Son günlerde Yalova Kamuoyunda tartışılan YAGESAD ve SS.Yalova İş Birliği Güç Birliği Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifine yönelik eleştirileri yanıtlayan Kurucu üye ve YAGESAD Genel Sekreteri Metin Soysal,  360 dönümlük hazine arazisinin değerlendirilmesine yönelik rant iddialarına yanıt vererek şöyle konuşuyor.

“Açık konuşuyorum. Bizlerden daha iyi proje ortaya koyan, Yalova bölgesine ve Yalovalı yatırımcıya daha kapsamlı iş imkanı sağlayan ve bizlerden daha fazla istihdam sağlayacak bir oluşum olursa, bizler kenara çekilmesini de biliriz. Bu hazine arazisinin uluslararası yabancı bir sermayeye gitmesine, Yalova kamuoyu kadar Yalovalı yatırımcıda sıcak bakmıyor. Bizler iddia ediyoruz, ister uluslar arası yabancı kuruluşlar, ister,  bir başka yatırımcı kuruluş bizlerin yapabileceği yatırımdan daha fazla bir ekonomik girdi sağlasın bizler bu oluşumdan derhal çekiliriz. Bugüne kadar Yalova’da yaşayıp, Yalova’da üretip, Yalova’da tüketenler olarak Yalova ve Yalova yatırımcısının önünü açmak ve istihdam sağlamak istiyoruz”

Kooparitife üye olmak isteyen çok sayıda Yalovalı yatırımcının başvurması üzerine yeni bir düzenlemeye gittiklerini belirten YAGESAD Genel Sekreteri Soysal, 1 Ekimden itibaren Yalova’da yaşayan herkesin sayı sınırı olmadan SS.Yalova İş Birliği Güç Birliği Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifine üye olabileceklerini ve üyelik aidatı ve  ödemeleri de alt sınıra çektiklerini belirterek çarpıcı açıklamalarda bulundu ve YTSO'na çağrıda bulundu

1980 Yılından buyana Yalova’da yaşadığını, Yalovalı kimliğiyle Yalova’nın ekonomisine katkı sunmak istediğini belirten Soysal, 2004 Yılında kurduğu Metma ve Memax  firmalarıyla Türkiye’de tanınan ve 81 ilde 1100 bayisi olan bir Yalova markası olduğunu ve bunun da gururunu yaşadığını belirterek  www.farkyalovada.com ‘ un sorularını şöyle cevaplandırdı.

Metma ve Memax Nasıl Kuruldu? 2004 Yılına kadar  aynı sektörde farklı alanlarda hizmet veriyorduk. 2004 yılında kardeşim Mahir’le beraber METMA’yı kurduk. Zaten Firmamızın adı da benim ve kardeşimin kısaltılmış isimlerinden oluşuyor. Bugünlerde pek çoğunuzun da bildiği ve görsel medyadan takip ettiği gibi "METMA Elektronik” ve daha sonra da “MEMAX” isimlerinin oldukça ses getirdiğini duyuyoruz. İlk geliştirilen “METMA Ltd.Şti” nin markalaşıp tescil belgesini almamızdan sonra “MEMAX” markasının tescil belgesini de alıp markalaştık. Katıldığımız fuarlar da standımızı ziyaret eden ve duyan, sektörün önde gelen isimleri tarafından ürünlerimize çok ilgi gösterildi. Zengin ürün çeşitleriyle piyasada isim olmanın heyecanını yaşıyoruz.

Yalova Markası Olarak Mı Biliniyor sunuz? Evet, Türkiye çapında 1100 bayımız var. Talepleri karşılamakta zaman zaman zorluk çekiyoruz. Üretimi Yalova’da yapıyoruz. Gelecekte ise daha da büyümeyi ve Yalova’da yüzlerce kişiyi istihdam edecek bir üretim merkezi olmayı hedefliyoruz.Firmamız “METMA bugüne kadar çok yol kat ederek  bugünlere geldi.  “MEMAX” adıyla markalaştıktan sonra, marka ürünlerimizin süratle sektör de çoğalması ve aranan marka olması benim ve şirketimizin, bir gurur vesilesi olmaktadır.Elektronik ve uydu sektöründe ürün yelpazesini genişletmek için bugünlerde yeni yatırımlar planlanıyor. Şimdiden aldığımız siparişlerle üretim kotamızı doldurmuş durumdayız..

Sizin Siyasetçi Olarak Bir Geçmişiniz Var. Yeniden Siyasete Atılmayı Düşünüyor musunuz.? Evet,  MHP Yalova İl Yöneticiliği ve DYP’den Yalova Belediye Meclis Üyeliği görevlerinde bulundum. Eğer siyasete girersem yine bu partilerden birinden girebilirim. Çünkü, bugünün yerel yönetimlerine yönelik eleştiriler sokakta tartışılıyor. Alınan kararlar ve meclis üyelerinin suskunluğu, kamuoyunun meclis kararlarından bilgilendirilmemesi yönünde eleştireler de alıyorum. Bir çok kişi bizlerin döneminde yapılan meclis üyeliğinin arandığını ve yeniden siyasete atılmamız yönünde telkinlerde bulunuyorlar. Yalova halkı konuşan, sorgulayan, eleştiren bir yerel yönetim meclisi beklentisi içersinde. Bu yönde de siyasete atılmam için bir baskıyla karşı karşıyayım.

Kooperatifiniz Neyi Amaçlıyor? Yalova’da yıllık 1.092.000 Ton çelik işleneceği ön görülmekte. Yalova’da gelecek kaygısı taşıyan tüm iş adamlarımızı bu sektörde ortak yatırım yapmak, sermayelerimizi birleştirmek ve ölçek ekonomisine uygun büyük tesisler inşa etmelerine destek vermek. Bu pazardan elde edilecek katma değeri Yalova’ya kazandırmak için işbirliği-güçbirliği yaparak Çok Amaçlı Çelik İşleme Merkezini kurduk. 2011 yılında da bu amaçla Yalova İş Birliği Güç Birliği Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifini kurduk ve Ekonomi Bakanlığına projemizi sunduk ve Kabul gördü. Kooperatifimiz Aksa fabrikasının yanında (top mevkii) dediğimiz alan da 360 dönümlük (imar değişikliğinden sonra 250 dönümlük) alan içerindeki arsa için de geçtiğimiz aylarda resmi başvurusunu yaptı. Şu anda yasal süreç devam etmektedir. Alınacak olan arsada tek bir fabrika olacak.

Burada Kaç Kişi İstihdam Edilecek?. Arsa tahsisinin gerçekleşmesi halinde ilk etapta bir yıllık süreç içersinde 1000 kişinin istihdam edilmesini hedefliyoruz.. Kurulmasını planladığımız tesiste; 250.000 Ton/Yıl çelik işleme kapasitesine sahip olacaktır. Kompozit atölyesi, sac, profil ve boru kesim ve delme atölyeleri, metal şekillendirme atölyeleri, kaynak atölyeleri, otomasyon şekillendirme atölyeleri, galvaniz kaplama atölyesi, Ar-Ge merkezi, proje merkezi ve genel müdürlük tesislerinden oluşacaktır.Bu projenin Yalova’nın kalkınması için ekonomik etkisi çok yüksek olacaktır. Yılda 10.000 konut üretmeyi hedefleyen bu projede, çelik aksam dışında bir inşaata ne lazım ise burada da hepsine ihtiyaç olacaktır. Kısaca aylık yaklaşık 1000 konutun mutfak dolabı, zeminleri, kapıları, pencereleri, seramikleri, banyo donanımları, çatısı, dış cephe giydirmesi, elektrik ve su tesisatları kısaca bir inşaata ne lazım ise tüm malzemeleri düzenli olarak tedarikçilerden temin edilecektir. Kısaca bu sektör otomotiv yan sanayi gibi kendi inşaat yan sanayinin Yalova da kurulmasını ve çok ciddi sayıda Yalovalı iş adamına da iş kapısı olmaya katkı sağlayacak kadar çok yüksek oranda ekonomik girdi kaydedilecektir

Her İsteyen Kooperatife Üye Olabilecek Mi ? Evet,  Kooperatifimiz herkese açık. SS.Yalova İş Birliği Güç Birliği Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Yönetim Kurulu 1 Ekim 2012 tarihinde aldığı son yönetim kurulu kararıyla birlikte Kooparitife üye sayısını sınırlamaktan vazgeçti.  Yalova’da çok sayıda Yalovalı yatırımcının başvurması üzerine yeni bir düzenlemeye gittik. Yalova’da yaşayan herkesin sayı sınırı olmadan SS.Yalova İş Birliği Güç Birliği Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifine üye olabilecekler. Tek bir şartımız var. Yalovalı olması ve yüz kızartıcı bir suçu işlememiş Bu nedenle de daha fazla istihdam ve kümelenmenin sağlanması için üyelik aidatı ve  ödemeleri de alt sınıra çektik.

Bu Alt Sınır Nedir. Üye Olmak İsteyen Ne Ödeyecek ? SS.Yalova İş Birliği Güç Birliği Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifine üyelik girişini 10 Bin Euro ile sınırladık, Ayrıca  arsanın tahsisi halinde her üyeden 100 Bin Euro katılım payı alacağız. Bu oran daha önce bilindiği gibi 35 kişiyle sınırlı ve  üyelik aidatı ise 15 bin Türk lirası ve arsanın tahsisi halinde her üyeden 200 Bin Euro katılım payıydı.Daha fazla katılımın olması katkı paylarının artması, bizlerin kendi yağımızla kavrulmasını da beraberlinde getireceği gibi borçlanarak kredi almamızın da önüne geçmiş olacak. Unutmadan vurgu yapmak gerekirki, Kooperatifimiz halka ve borsaya da açık olacaktır. Şeffaf bir yönetim anlayışıyla yönetilecektir. Ancak, Kooperatifimize üye olacak olanlarda özellikle hatırlatıyoruz. Bu projemiz hayata geçmediği takdirde de bu riski göze almalıdırlar.  

Bu Projenin Hayata Geçeceğine İnanıyor Musunuz? Elbette inanıyoruz.  Çünkü, Yalova’lı iş adamlarının bireysel olarak yapamayacağı işleri sermayelerini birleştirerek yapmak,.küçük olsun benim olsun zihniyeti ile değil, büyük olsun bizim olsun zihniyeti ile hareket etmek. Bankalara borçlanarak değil sermayeleri birleştirdiğimiz için öz kaynaklarla iş yapmayı amaçlıyoruz. Projemizin kabul göreceğine inanıyoruz. .Açık konuşuyorum. Bizlerden daha iyi proje ortaya koyan, Yalova bölgesine ve Yalovalı yatırımcıya daha kapsamlı iş imkanı sağlayan ve bizlerden daha fazla istihdam sağlayacak bir oluşum olursa, bizler kenara çekilmesini de biliriz. 

Hazine Arazisine Başka Başvuru da Var mı ? Evet,  bizlerin dışında birkaç kurum ve oluşum var. Ayrıca bu hazine arazisine yasancı sermeyeninde talipli olduğunu biliyoruz. Bu hazine arazisinin uluslararası yabancı bir sermayeye gitmesine, Yalova kamuoyu kadar Yalovalı yatırımcıda sıcak bakmıyor. Bizler iddia ediyoruz, ister uluslar arası yabancı kuruluşlar, ister,  bir başka yatırımcı kuruluş bizlerin yapabileceği yatırımdan daha fazla bir ekonomik girdi sağlasın bizler bu oluşumdan derhal çekiliriz. Bugüne kadar Yalova’da yaşayıp, Yalova’da üretip, Yalova’da tüketenler olarak Yalova ve Yalova yatırımcısının önünü açmak ve istihdam sağlamak istiyoruz.

YTSO’ya Çağrınız Nedir ? YTSO Bütün oluşumları bir araya getirsin Hazine arazisine başvuran tüzel ve özel kuruluşları toplasın ve Yalova halkına projelerini. Anlatsınlar. Sunumlarını yapsınlar. İnanın bizlerden daha iyi bir proje getiremezler. Tüm kurumlar projelerini kamuoyuna sunsunlar, bu konudaki nihai kararı da Yalova halkı versin.

İşte Soysal'ın Açıklamalarının tamamı ve Ayrıntılar


30 görüntüleme

Kurumsal

Hakkımızda

Misyonumuz

Vizyonumuz

Hizmetlerimiz

Markamız

Kalite Belgelerimiz

Banka Hesaplarımız

Gizlilik Politikası

Çalıştığımız Markalar

Memax

Reçber

Mekas

Ay-Ka

Makel

Viko

Mutlusan

Kendal

Kendal

Audio

Mono

Sigma

Şenka

Legrand

Öznur

Bize Ulaşın

Sabit Hat

WhatsApp

Skype

E-Posta

Web

Adres

Rüstem Paşa Mh. Fatih Cd. Hürriyet Sk. No27/B Yalova

: +90 (226) 813 59 59

: +90 (538) 442 38 86

: live:metmaelektronik

: metma@metma.com.tr

: www.metma.com.tr

Created by Elisa Bilişim

  • Facebook
  • Twitter
  • Instagram
  • YouTube

Metma Elektrik&Elektronik | 2019 © Tüm Hakları Saklıdır